Konstfliten, matta, ca 303,5-306 x 190-193 cm, Göteborg 1920-tal.

Melerad botten i ljusorange och ljusbrunt med spaljémönster med små medaljonger i blekgrått, ljusrosa och mörkbrunt. Kortsidorna med bård med stiliserade blommor. Baksidan med signatur KONSTFLITEN.

Något ställvis hårdare slitage, fläckar, smärre skador och hål. Sidorna med trampveck och skador, ställvis senare fransar, många saknas.

Utropspris
4 000 SEK