BERTIL VALLIEN, skulptur, huvud, Kosta Boda, lim ed 1000.
Blå glasmassa på sockel av granit, etikettmärkt ocgh signerad B. Vallien 7173018 KOSTA BODA Lim ed 1000. Total höjd ca 12 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Bertil Vallien (f. 1938) är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.
Läs mer