Catharina Gotby, tre fotografier och en bok
Motiv ur projektet "Evigt brinnande tid". Tre gelatinsilverfotografier, bildyta 26,5 x 18 cm. Bladstorlek 30 x 24 cm. En med signatur a tergo de övriga med copyrightstämpel a tergo.
Bok Gotby, Cullberg, Matthis "Evigt brinnande tid", 1992.
Bok med gulnat omslag och obetydligt slitage.
Fotografier med fåtalet obetydliga små retuscher, repor. Marginalerna med obetydlig ytsmuts och mjuka hörn.
Bilden på stående kvinna i vit dräkt har ett mjukt hanteringsveck ovanför hennes huvud, synligt i släpljus.
Gotby, Cullberg, Matthis "Evigt brinnande tid", 1992, två av motiven avbildade.