ALPHONSE LEGROS, efter. Skulptur. Brons. Osign.
Porträtt av Mary Swainson. Brunpatinerad brons. Höjd 30 cm.
Jämför exemplar i Musée d'Orsay's samling (nr RF 1279, LUX 216), gjuteri Guillot et Griffoul, daterad 1899.