Panslavistisk stil. Invändigt förgylld. Stämplad Werneris A. Diameter 13 cm, höjd 13 cm, totalhöjd med uppsvängd hänkel 20,5 cm. Vikt 387,5 g.
Åldersrelaterat slitage. En fot något böjd.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10