Arne Jacobsen, stolar 4 st "Myran" för Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets slut.
Benställning av kromat stål. Svartlackerad formpressad sits. Stämpelmärkta på kåpan och två daterade 1974. Sitthöjd 43 cm.
Smärre slitage. Senare målning.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.