Design Möbler
1265525
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)
Arne jacobsen, stolar 4 st "myran" för fritz hansen, danmark, 1900-talets slut.

Arne Jacobsen, stolar 4 st "Myran" för Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets slut.

Benställning av kromat stål. Svartlackerad formpressad sits. Stämpelmärkta på kåpan och två daterade 1974. Sitthöjd 43 cm.

Smärre slitage. Senare målning.

Utropspris
4 000 SEK