Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Royal Copenhagen, kaffeservis, 47 delar, porslin, Blå Blomst.

5 tallrikar 10/8096 diameter 23,5 cm.
14 assietter 10/8092, diameter 15,8 cm.
2 djupa tallrikar 10/8106, diameter 23,5 cm.
15 kaffekoppar med fat 10/8261, diameter fat 14 cm, höjd kopp 6,5 cm.
1 skål 10/8155 diameter 19 cm.
1 fat 10/1864, längd 27 cm.
1 fat 10/8162, längd 31,5 cm.
1 fat 10/8181, längd 24,5 cm.
1 kaffekanna med lock 10/8189, höjd 26,5 cm.
1 gräddkanna 10/8026, höjd 11,5 cm.
1 sockerskål med lock 10/8142, höjd 13 cm.
1 pepparkar 10/8221, höjd 10,5 cm.
1 askkopp 10/8150, längd 9,5 cm.
2 ljusstakar 10/1711, höjd 10,5 cm.

2 kaffekoppar med sprickor samt utan fat medföljer.

1 litet ovalt fat samt ovalt cigarettställ av annan tillverkning medföljer.

1 tallrik 10/8096 med nagg, 1 med spricka samt 2 andrasortering.
2 assietter 10/8092 med nagg.
1 djup tallrik 10/8106 med nagg.
4 kaffekoppar med nagg. 4 kaffekoppar andrasortering.
13 kaffefat andrasortering samt 2 med nagg.
Skålen 10/8155 med nagg.
Fat 10/1864 andrasortering.
Fat 10/8162 andrasortering.
Kaffekanna med nagg på pip och lock.
Gräddkanna andrasortering.
Sockerskål andrasortering.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Lisa Mothander
Stockholm
Lisa Mothander
Värderare
+46 (0)767 81 06 02

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice