ACHILLE CASTIGLIONI, taklampor, ett par, "Diabolo", Flos, Italien, 2000-tal.
Vitlackerad aluminium. Etikettmärkta. Diameter 40. Höjd cirka 95 cm.
Ej funktionstestad. Obetydligt ytslitage, något färgbortfall.
Achille Castiglioni, född 16 februari 1918 i Milano, död där 2 december 2003, var en italiensk arkitekt och industridesigner.
Achille Castiglioni arbetade för Alessi, Flos, Knoll och Zanotta. Han är mest känd för sin traktorpall Mezzadro från 1955 för Zanotta och Arco-lampan från 1962 för Flos. Andra produkter av Castiglioni är cykelsadeln Sella från 1957, bordslampan Snoopy från 1967 och knäpallen Primate från 1970. Under 1980-talet var han professor i arkitektur och design i Milano. Castiglioni blev 1986 honorary Royal Designer for Industry.
Foto:https://flos.com/designers/achille-pier-giacomo-castiglioni/