Design Övrigt
1278117
Gustav Kraitz
(Sverige, Född 1926)
Gustav kraitz, 4 olika delar, stengods, signerade.

Gustav Kraitz, 4 olika delar, stengods, signerade.

Signerade Kraitz.
Bestående av:
Ett par ljusstakar, höjd 24.
En skål, höjd 14, diameter 27.
Ett fat, höjd 7, diameter 38 cm.

Glasyrsprickor. Ytslitage.

Utropspris
3 000 SEK