1278781
Kandelabrar, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Kandelabrar, ett par, louis xvi-stil, frankrike, 1800-talets andra hälft.

Efter Claude Michel kallad Clodion och Louis-Félix de la Rue. Brons och vit marmor. Satyrer uppbärande två ljusarmar vardera. Höjd 40,5 cm.

Slitage. Smärre nagg. Delvis senare bronsering. Lagningar.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
10 000 SEK