Elias Muukka, olja på duk, signerad och daterad-92.
Flodlandskap. 50x58 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Målningen har hört till, den i Åbo verksamma, förgyllaren och konsthandlaren Johan Ivar Aros (1885-1965) samlingar. Därefter i arv inom familjen.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10