Fat, ett par, porslin, KPM, Berlin, 1700-talets slut.

Monokroma, konturerade vågiga brätten med dekor av girlander. Diameter 33,5 cm.

Glasyrmistor. Bränningsspricka.

Königlische Porzellan-Manufaktur (KPM) grundades av Fredrik den store 1761. Den första fabriken grundades av W. K. Wegely 1751, som förvärvade några medarbetare från porslinsfabriken i Höschst. Den konstnärliga ledningen anförtroddes åt modellören E. H. Richard och miniatyrmålaren I. J. Clauce som kom från Meissen. Fabrikens äldsta produkter visar på en ofullständig sammansättning av porslinsmassan. Redan 1757 stängdes fabriken. År 1761 anlades på Fredrik den stores initiativ en ny fabrik av J. E. Gotzkowskys i Berlin. Wegely fick bidra med en del av personalen, medan modellörerna F. E. Mayer och målarna K. W. Böhme, K. J. Ch. Klipfel och J. BB. Borrmann kom från Meissenfabriken. Chefskapet anförtroddes G. Grieninger. År 1763 såldes den nya fabriken till Preussiska staten. Mot slutet av 1700-talet hade fabriken sin höjdpunkt. Höjdpunkten i produktionen var en bordsuppsats tillverkad för kejsarinnan Katarina II den store. Fabriken är verksam än idag.

Utropspris
5 000 SEK