Bronserade. Oval stoppad rygg. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Krön och framsarg med snidade blommor och blad. Sitthöjd ca 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Färgbortfall. Torrsprickor. Förstärkningar. Senare bronsering. Torrsprickor. Lagningar.