Sabel (pallasch) m/1893, för officer vid Kavalleriet. Lång modell.

Fäste i förgylld mässing. med genombruten handskydd. Längd ca 106 cm. Saknar baljan.

Åldersrelaterat slitage. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
5 000 SEK