Arne Norell, fåtöljer ett par, samt en fotpall, "Inca", Norell möbel, formgiven 1970.
Stomme av betsad bok. Stoppade dynor med klädsel av läder. Etikettmärkta. Sitthöjd 38, bredd 88, djup 94 cm.
Smärre slitage. Fläckar. Utbytta remmar.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.