Bordslystrar, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets början.
För tre ljus. Vit marmor, förgylld mässing samt glas. Kolonnformat skaft på kvadratisk sockel. Behängds med olikslipade prismor i kedjor och kaskader. Krönande halvmåne. Höjd 67 cm.
Omarbetade, delvis äldre delar. Slitage. Nagg. Något sneda.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.