Poul Kjaerholm, fåtölj PK 22 för Fritz Hansen sent 1900-tal
Stomme av borstat stål, sits och rygg av svart skinn, märkt i stommen, sitthöjd 36 cm
Bruksslitage. Märken. Repor. Fläckar.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.