Mjölkkannor, 2 kpl, sterlingsilver, London 1794 och 1828.

Mjölkkanna med graverad dekor, höjd 9,5 cm. Stämplad SH för Solomon Hougham, London 1794.
Mjölkkanna på fyra kulfötter, invändigt förgylld, längd 15,5 cm, höjd ca 8,5 cm. Otydlig mästarstämpel, London 1828.
Sammanlagd vikt ca 297 g.

Den äldre med lagningar i botten. Den andra med smärre lagning i hänkeln.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492