CG Hallberg, bestick ca 159 (+1) dlr "Astrid" silver Stockholm 1914

Bestående av;
12 knivar, längd 25,5 cm,
12 knivar, längd 21 cm,
12 fruktknivar med förgyllt skaft, längd 17 cm,
12 gafflar, längd 21 cm,
12 gafflar, längd 18 cm,
12 gafflar, längd 14 cm,
12 skedar, längd 21,5 cm,
12 skedar, längd 17,5 cm,
12 skedar, längd 12,5 cm,
12 skedar, längd 14 cm,
11 skedar, längd 11 cm (en avvikande sked medföljer),
12 fiskknivar, längd 21,5 cm,
12 fiskgafflar, längd 18 cm,
2+2 serveringsskedar.
Originalschatull. Total vikt ca inkl blad 7240 gram Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Schatull med fläckar och slitage

Utropspris
25 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13