Vaser och skålar, 5 st, stengods, Saxbo, Danmark varav en signerad Eva Staehr-Nielsen.
Rund vas med inpressad dekor och brun glasyr. Signerad ESTN och med fabriksstämpel. Höjd 7 cm.
Tre skålar glaserade i gult, beige och brunt. Diameter 7,5-15 cm.
Vas med crème-färgad glasyr. Höjd 10 cm.
Den minsta runda skålen med mynningsnagg. I övrigt är skicket gott. Glasyrmistor.