Sylvia Stave, vas, tenn, CG Hallberg, Stockholm 1933.
Klotformad med löstagbar mynning, räfflad dekor, signerad S.Stave och stämplat fabriksmärke och årsbeteckning G8 (1933). Höjd 20,5 cm.
Bucklor, slitage, fläckar.