Richard Bergh

(Sverige, 1858-1919)
Richard Bergh
(Sverige, 1858-1919)

Richard Bergh, olja på duk, monogramsignerad RB med stämpel a tergo. Utförd år 1891.

"Sommarnatt vid Ösbyholm i Uppland, månuppgång". 47 x 111,5 cm.

Slitage. Krackelyr. Gulnad fernissa.

Proveniens

Ursprungligen skänkt av konstnären som vinst i det lotteri som anordnades i samband med uppförandet av Konstnärshuset på Smålandsgatan i Stockholm; häradshövding L. Pripp; privat samling.

Nationalmuseum, Stockholm, "Minnesutställning av Richard Berghs efterlämnade arbeten", 1919, kat nr 71.

Utropspris
40 000 SEK