Richard Bergh, olja på duk, monogramsignerad RB med stämpel a tergo. Utförd år 1891.
"Sommarnatt vid Ösbyholm i Uppland, månuppgång". 47 x 111,5 cm.
Slitage. Krackelyr. Gulnad fernissa.
Ursprungligen skänkt av konstnären som vinst i det lotteri som anordnades i samband med uppförandet av Konstnärshuset på Smålandsgatan i Stockholm; häradshövding L. Pripp; privat samling.
Nationalmuseum, Stockholm, "Minnesutställning av Richard Berghs efterlämnade arbeten", 1919, kat nr 71.