SPEGELLAMPETT, senempire, Sverige 1830-40-talet.

Förgylld och bronserad, rektangulär med krön i form av lyra omgiven av vinlöv med druvklasar. Två ljusarmar av mässing i form av liggande femmor. B 56, h 60.

Slitage, sprickor, delvis ombronserad.

Utropspris
4 000 SEK