Josef Frank, soffa, modell 968, Firma Svenskt Tenn.
Svängd soffa med lösa sittplymåer. Stoppad rygg och armlän. Betsade fötter. Sitthöjd 45, längd 200 cm.
Slitage. Skador. Ett ben något löst.