Børge Mogensen, soffa, "2423-22", Fredericia Stolefabrik, 1960/1970-tal.
Tresits, läderklädsel i terracotta färg . Bär etikett. Sitthöjd 45 cm. Höjd 78 cm. Längd 190 cm. Djup 74 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken.