Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, karmstol model "AX-6060" för Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.
Stomme i bok och formpressad bok. Med inläggningar av teakfaner. Klädd med stoppad fast rygg och sits i läder. Sitthöjd 38, höjd 72 cm.
Slitage. Skador. Ställvis blekt. Något instabil.