Kastrull, "Kaij", dekoration "Vegeta" formgiven av Esteri Tomula. Höjd 15 cm. Diameter 22 cm.
Mjölkanna, "Hilja", formgiven av Leif Eriksson. Höjd 15 cm. Diameter 16 cm.
Måttkanna (1L), formgiven av Gustaf Gahmberg. Höjd 18 cm.
2 st muggar, höjd 6,5-10 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Ställvis ytskador.