Royal Copenhagen, servis, 65 delar, porslin, "Blå Blomst".
8 tallrikar 10/1621, diameter 25,5 cm.
8 djupa tallrikar 10/1616, diameter 22 cm.
12 assietter 10/1624, diameter 20 cm.
6 assietter 10/1625, diameter 17,5 cm.
1 skål på fot 10/1528, diameter 21,5 cm (i två delar).
12 kaffekoppar med fat 10/1549, diameter 13, höjd 7 cm.
10 tekoppar med fat 10/1550, diameter 16,5 cm. (1 extra fat medföljer).
1 kaffekanna med lock 10/1517, höjd 23,5 cm.
1 tekanna med lock 10/1788, höjd 16 cm.
1 gräddkanna 10/1538, höjd 10 cm.
1 såsskål 10/1651, längd 23 cm.
1 skål 10/8008, diameter 17,5 cm.
1 skål 10/8063, 22 x 22 cm.
1 serveringsfat 10/1556, 36,5 x 29 cm.
1 sockerskål 10/1680 som saknar lock medföljer.
3 tallrikar 10/1621 med nagg.
1 assiett 10/1625 med nagg.
2 kaffekoppar 10/1549 med sprickor samt 4 av faten med nagg.
Kaffekanna andrasortering.
Tekannans lock med nagg.
Skål 10/8063 med obet fotringsnagg.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer