Bestående av kjol i ylle, svart med randigt parti fram och röd midja med hakar, nedtill inre fåll av blommigt bomullstyg, midjemått ca 63 cm, längd 103 cm, blus i bomull med röda yllebroderier, längd från axel ca 49 cm, livstycke i grön damast, röda kanter, metallöglor, randigt foder, bredd över byst ca 36 cm, höjd från axel ca 38 cm, sjal i blommigt tyg med vitt foder och grön kant, längd 79 cm, brosch i metall höjd 8,5 cm, hätta i ylle med spetskant, höjd 29 cm, väska i läder och ylle, daterad 1894, 22 x 17 cm, samt handskar i läder med broderier.
Circa storlek XS.
Lagningar, hål, fläckar. Väska med en söm i sidan som släppt.