Bestående av:
4 mattallrikar, 1/571, diameter 25 cm.
17 djupa tallrikar, 1/168, diameter 21 cm.
13 djupa tallrikar, 1/165, diameter 25 cm.
3 djupa tallrikar, olika modeller, diameter 20-24 cm.
17 tallrikar, 1/176, diameter 24 cm.
6 förrättstallrikar, 1/178, diameter 21,5 cm.
8 tallrikar, varierande modeller, 21-26 cm.
17 assietter, 1/182, diameter 15 cm.
9 assietter, olika modeller, diameter 17-19 cm.
2 karotter, 1/277, diameter 20 cm.
Terrin med lock, 1/214, längd 32 cm.
Fat till terrin, 1/217, längd 42 cm.
4 såsskålar, längd 20-25 cm.
Smörskål på fat med lock, 1/5, 20 cm.
6 ljusstakar, höjd 6 cm.
Saltströare, 1/480.
2 peppar/saltströare, höjd 7 cm.
Tandpetshållare, 1/715.
3 vaser, höjd 6-16 cm.
6 kuvertsmörfat, diameter 7 cm.
2 lövformade fat, 1/144.
3 fyrkantiga fat, 20-24 cm.
6 runda skålfat, 19-24 cm.
Rund uppläggningsfat, 1/2152.
Stort runt uppläggningfat, 1/109.
17 ovala uppläggningfat, 18-50 cm.
Fiskfat, 1/363, 53 cm.
2 karotter, 22-25 cm.
Kaffekanna med lock, 1/46, höjd 20 cm.
Kaffekanna utan lock, 1/47, höjd 18 cm.
Tekanna med lock, 1/254. höjd 13 cm.
18 kaffekoppar med fat, 1/79.
2 tekoppar med fat, 1/525.
2 tekoppar med fat, 1/76.
11 tekoppar, varierande modeller, diameter 10-11 cm.
7 fat till te/kaffekopp, olika modeller, 13-15 cm.
5 muggar, 1/72.
10 kaffemuggar, 497.
2 crèmekoppar, 1/64.
3 kakfat på fot, olika modeller, diameter 19-23 cm.
Stor kanna, 1/2031, höjd 21 cm.
4 gräddkannor, olika modeller, höjd 10-13 cm.
3 smörskålar, olika modeller, diameter 11-14 cm.
3 sockerskålar, olika modeller, diameter 9,5-13 cm.
Lågt kakfat, 1/736, diameter 13.5 cm.
3 små såskannor, olika modeller, längd 12-14 cm.
Ströare i form av tunna, 1/188.
Skål, 1/141, diameter 17 cm.
Liten skål, 1/199, diameter 4,5 cm.
10 udda lock medföljer. Nagg, lagningar, sprickor och fotringsnagg på majoriteten. Alla delar inte fotade.