Royal Copenhagen, matservis, 47 delar, "Musselmalet", mestadels helblond, Danmark.
12 mattallrikar 1/1084, diameter 25,5 cm.
12 assietter 1/1086, diameter 20 cm.
1 skålfat 1/1143, 26 x22 cm.
1 fat 1/1041, diameter 34 cm.
1 skål 1/1019, diameter 29 cm.
1 skål 1/1018, diameter 21 cm.
2 ljusstakar 1/1138, höjd 10 cm.
2 ljusmanschetter 1/10, diameter 6 cm.
8 smörhundar 1/2311, längd 7,5 cm.
2 fat 1/1145, diameter 11 cm.
2 äggkoppar 1/115, höjd 6 cm.
1 äggkopp 1/542, höjd 6 cm.
1 pepparkar 1/711, höjd 6 cm.
1 saltkar 1/712, höjd 6 cm.
1 oval karott 1/1129, längd 28 cm, saknar lock, medföljer.
1 assiett med nagg.
1 ljusmanschett med avslag/nagg.
Äggkopp 1/542 med nagg.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer