Sven Hofverberg, vaser, 5 st och skålar, 2 st.
Stengods, flertalet med blank glasyr. Oxblod, bruna, gröna och blå nyanser. Stämplade SH med olika beteckningar. Skålarnas diameter 15,5 - 25, höjd 5,5 - 8 cm. Vasernas höjd 11 - 20 cm.
Krackelyr. Mindre märken.