Design Övrigt
1335596

Servisdelar, 11 st, "Green Flamed", Gmundner Keramik, Österrike, 1900-talets andra hälft.

Servisdelar, 11 st, "green flamed", gmundner keramik, österrike, 1900-talets andra hälft.

Vit glasyr med handmålad grön dekor. Bestående av:
Kaffekanna med lock, höjd 21 cm.
Sockerskål med lock, diameter 10 cm.
4 kaffekoppar med fat, fatens diameter 15 cm.
Gräddkanna, höjd 7 cm.
4 assietter, diameter 20 cm.

Ställvis krackelerad. Smärre slitage.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
2 500 SEK