Alf Svensson & Yngvar Sandström, fåtölj och fotpall, "Form 8"/"Galaxy", Dux, 1970-tal.
Stomme av formgjuten plast. Fyrdelad centralfot av lackerad metall. Snurrbar. Stoppade dynor med brun textilklädsel. Sitthöjd 37, höjd 92 cm. Pallens höjd 38 cm.
Slitage. Fläckar.
Fotpall i mycket liten upplaga.