Karl Erik Ekselius, efter, soffbord Kontiki nr 3408, tillverkare Asko 1950-tal.
Modellen formgavs ursprungligen 1952 under namnet "Krysset". Samma modell togs i Askos produktion år 1954 under namnet Kontiki ".
Längd 128 cm. Bredd 59 cm. Höjd 47 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken.