1350553

Ljusstakar, ett par samt skål, lergods, Deruta, Italien, 1900-talets andra hälft.

Ljusstakar, ett par samt skål, lergods, deruta, italien, 1900-talets andra hälft.

Spräcklig, turkos glasyr. Målad dekor av blommor och detaljer i guld. Signerade Deruta Italy och med olika beteckningar. Ljusstakarnas höjd 17,5, skålens diameter 28, höjd 11,5 cm.

Slitage. Märken. Krackelyr. En ljusstake med lagning.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L10
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Fraktas ej
Utropspris
2 500 SEK