Nanny Still, vas, "Smycke" (Safir), signerad Nanny Still Riihimäen Lasi oy, 1960-talets slut - 1970-tal.
Ljusblå/violett (neodym) fasetterad kristall. Höjd 19,5 cm.
Enstaka obetydliga nagg i foten, repor undertill, kalkavalgring i botten.