Pauli Blomstedt, tillskriven, säng, Helsingin Uusi Rautasänkytehdas J. Merivaara, 1930-tal.
Stomme i förkromad stålrör samt betsad plywood. Total längd 200 cm. Bredd 90 cm. Gavlarnas höjd 55-105 cm. Madrass storlek 200x90 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Helhetsintrycket är gott.