Fanerat med valnöt och jakaranda. Stolar med stoppade sitsar och delvis med stoppade ryggar delvis med genombruten dekor. Bord med intarsia. Två iläggsskivor. Sitthöjd 47, längd 180, bredd 90, höjd 75, total längd 262 cm.
Skador. Lagningar.
Enligt uppgift en unik möbel tillverkad för Eslöv-utställningen 1934. Möblerna finns avbildade från hemmet, bilderna daterade 1944.