Mat- och kaffeservis, 147 delar, porslin, Rosenthal, 1940/50-tal.

17 djupa tallrikar, diameter ca 25,5 cm
31 tallrikar, diameter ca 25 cm
29 assietter, diameter ca 21 cm
12 mindre assietter, diameter ca 17 cm
10 äggkoppar, höjd 7,5 cm
27 par kaffe- och tekoppar i fyra olika storlekar
2 runda serveringskålar, diameter 24,5-27,5 cm
10 ovala uppläggningsfat, 24-45 cm
2 ovala skålar, diameter 26,5 cm
2 såsskålar, diameter 23 cm
2 terriner med lock, 32-37 cm
2 par ljusstakar, höjd 17 cm
Kanna, höjd 17 cm

Skada på litet ovalt serveringsfat. Obetydligt ytslitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
600 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård