Rauno Sorsa, fåtölj, "Lasse", för Myrskylä Oy Finland 1970-tal.

Förkromad stomme, brun tygklädsel. Bredd 94 cm. Sitthöjd 40 cm. Total höjd 75 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre fläckar. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
300 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17