Svärtat trä samt inläggningar i mässing, skiva av marmor, front med dörr samt flankerande kolonner, längd 87, bredd 44, höjd 112 cm, Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Dekorbortfall. Fanerskador. Repor. Märken. Nyckel finns.