Slaglåspistoler ett par, ändrade från flintlås, dubbelpipiga wenderpistoler av Philip Bond, London, (1794-1816)
Slaglåspistoler med vridbara pipknippen. Kaliber 13 mm. Oktagonala kammarstycken med proof-stämplar och mästarstämpel. Graverade och signerade lås: P Bond 45 Cornhill London. Nätskurna kolvar av valnöt. Längd 31 cm.
Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.