Börge Lindau, fåtöljer, ett par, modell "S 70", Lammhults.
Stomme av kromad metall. Lös dyna i rygg och sits med brun manchesterklädsel. Etikettmärkta. Sitthöjd 42, bredd 61, höjd 72 cm.
Slitage. Märken. Ställvisa repor i metallen. Klädsel med smärre skador.