Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen

(Danmark, 1916-1986 respektive 1907-1993)

Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, fåtölj "Fd 130", för France & Daverkosen, 1960-tal

Stomme av palisander med lösa textilklädda dynor i sits och rygg. Brickmärkt. Sitthöjd ca 40, bredd 68, höjd 76 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
3 000 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13