Claes Thell, Vas och skålfat, stengods.Signerade, 1960-tal
Skålfat, med indragen midja. Signerad Thell, Höganäs -68. Höjd 8, diam 34 (nedre diam 25 cm). Vas, signerad Thell, Höganäs -67. Ovoid form m indragen hals. Höjd ca 17, diam ca 18.
Obetydligt ytslitage.
Claes Thell var en svensk keramiker. Han föddes strax utanför Höganäs, Skåne. Redan i tonåren började Hans Thell att experimentera med keramik och olika glasyrer. Han kom att praktisera vid Höganäsbolagets Metallurgiska Laboratorium där han fick tillfälle att lära sig mer om olika glasyrer. Han hade sin verksamhet i Ödåkra, Skåne. Han arbetade med olika typer av föremål och fokus låg oftast på glasyrens utformning. De sista åren arbetade Thell som lärare på Keramiskt Center i Höganäs. Thell hade separatutställningar bl.a på Östasiatiska Museet, Konsthantverkarna och deltog i många samlingsutställningar.