Koppar och mässing. Frostat glas i bukig form. Höjd 80 cm. Bredd 34 cm. Enligt given uppgift härstammar lampan från Restaurant Fennia, Helsingfors.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Senare glas med nagg. Ej funktionstestad.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10