Stolar, 6 st, senbarockstil, "Gamla Sverige", Åmells möbler, 1900-talets senare del.
Grönmålade med bronserade detaljer. Genombruten balusterformad ryggbricka. Fasta stoppade sitsar med pärlspikad textilklädsel. Svängda ben med fotkryss. Sitthöjd 44, höjd 99 cm.
Något slitage. Märken/smärre färgbortfall. Fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.