CO Hultén, gouache på papp-kartong, signerad och daterad -48.
"Bordets hemligheter". 75 x 86 cm.
Smärre rispor.
Konstnärens familj.
Malmö Konsthall, Malmö, "C.O. Hultén", 28 augusti - 17 oktober 1982, kat. nr 141.
Konsthallen, Göteborg, "C.O. Hultén arbeten 1938-1968", 2 - 24 November 1968.
Konstakademien, Stockholm, "C.O. Hultén arbeten 1938-1968", 11 januari - 2 februari 1969.
Konstakademien, Stockholm, "C.O. Hultén arbeten 1938-1968", 11 januari - 2 februari 1969, kat. nr 65.
Thomas Millroth, "CO Hultén" Signum, Stockholm, 2008, avbildad s. 121.